Athletics Canada Home
 


Athletics Canada identifies 2012 annual awards finalists

Thursday, December 13, 2012

OTTAWA - Athletics Canada named today the finalists for its 2012 annual awards in each of its twelve awards categories. The winners will be unveiled next Wednesday December 19, and will be honoured during the 2013 Canadian Championships in Moncton, N.B. The finalists and winners are chosen by Athletics Canada’s Awards Committee from the nominee pool as put forward by its membership.

2012 Athletics Canada Awards Finalists

Jack W. Davies Trophy
Overall Athlete of the Year

Name

Hometown

Event

Main Accomplishment

Derek Drouin

Corunna, ON

High Jump

Olympic Games Bronze, First Olympic High Jump medal since 1976

Phylicia George

Markham, ON

100mH

6th and personal best at the Olympic Games

Jessica Zelinka

London, ON

Heptathlon/ 100mH  

7th at the Olympic Games in Heptathlon and 100mH, improved Canadian Heptathlon record

 

 

 

 

Cal D. Bricker Memorial Trophy
Single Outstanding Performance of the Year

Derek Drouin

Corunna, ON

High Jump

Olympic Games Bronze, first Olympic High Jump medal since 1976

Michelle Stilwell

Nanoose Bay, BC

T52 200m  

Gold and Paralympic record at the Paralympic Games

Damian Warner

London, ON

Decathlon

5th and personal best at the Olympic Games, 2nd on the all time Canadian list

 

 

 

 

Phil A. Edwards Trophy
Track Athlete of the Year

Phylicia George

Markham, ON

100mH

6th and personal best at the Olympic Games

Cameron Levins

Black Creek, BC

5000m, 10000m

14th and personal best in 5000m and 11th in 10000m at the Olympic Games, 2012 NCAA Champion

Jessica Zelinka

London, ON

Heptathlon/ 100mH 

7th at the Olympic Games in Heptathlon and 100mH, improved Canadian Heptathlon record

 

 

 

 

F.N.A. Rowell Trophy
Field Athlete of the Year

Dylan Armstrong

Kamloops, BC

Shot Put

5th at the Olympic Games

Shawnacy Barber

Toronto, ON

Pole Vault

Bronze and Canadian junior record at the IAAF World Junior Championships

Derek Drouin

Corunna, ON

High Jump

Olympic Games Bronze, first Olympic High Jump medal since 1976

 

 

 

 

Fred Begley Memorial Trophy
Off-Track Athlete of the Year

Inaki Gomez

Vancouver, BC

20km RW

13th and Canadian record at the Olympic Games

Ben Thorne

Kitimat, BC

10km RW/ 20km RW

Canadian junior records in 10km RW and 20km RW

Dylan Wykes

Kingston, ON

Marathon

20th at the Olympic Games, 2nd on the all time Canadian list

 

 

 

 

Combined Events Award
Athlete of the Year in Combined Events

Brianne Theisen

Humboldt, SK

Heptathlon

11th at the Olympic Games, NCAA Champion, meet record and personal best

Damian Warner

London, ON

Decathlon

5th and personal best at the Olympic Games, 2nd on the all time Canadian list

Jessica Zelinka

London, ON

Heptathlon

7th at the Olympic Games, Canadian record at the Canadian Championships

 

 

 

 

Eric E. Coy Trophy
Junior Athlete of the Year

Shawnacy Barber

Toronto, ON

Pole Vault

Bronze and Canadian junior record at the IAAF World Junior Championships

Khamica Bingham

Brampton, ON

100m/ 200m

4th at the IAAF World Junior Championships

Ben Thorne

Kitimat, BC

10km RW/ 20km RW

Canadian junior records in 10km RW and 20km RW

Jordan Young

Windsor, ON

Discus, Hammer Throw, Shot Put

6th at the IAAF World Junior Championships, 2 gold  medals & a silver at the Canadian junior Championships

 

 

 

 

Myrtle Cook Trophy
Youth Athlete of the Year

Christian Brennan

Waterdown, ON

200m/400m

Silver at the Canadian Championships,  ranked #4 overall in the world youth category

Nicole Setterington

London, ON

100mH

IAAF World Junior team member, Canadian youth record, ranked #2 overall in the world youth 100mH category

Mike Tate

Heatherton, NS

1500m/ 3000m

Double gold at the Canadian Youth Championships

 

 

 

 

Dr. Fred Tees Memorial Trophy
University Athlete of the Year

Sekou Kaba

Ottawa, ON

110mH

5th at the NACAC U23 Championships

Ben Thorne

Kitimat, BC

10km RW/ 20km RW

Canadian junior records in 10km RW and 20km RW, NAIA Champion

Sarah Wells

Unionville, ON

400mH

Olympic Games semi finalist, Canadian Champion

 

 

 

 

Outstanding Para-Athlete of the Year
Wheelchair Award

Josh Cassidy

Ottawa, ON

T54 800m/ 1500m/ 5000m/ Marathon

3 top 12 performances at the Paralympic Games, Boston Marathon Champion

Brent Lakatos

Dorval, QC

T53 100m/ 200m/ 400m / 800m

3 Paralympic Games Silver medals, 4 Canadian records

Michelle Stilwell

Nanoose Bay, BC

T52 100m, 200m 

Gold and Silver at the Paralympic Games, 3 World records & a Paralympic record

 

 

 

 

Outstanding Para-Athlete of the Year
Ambulatory Award

Braedon Dolfo

Langley, BC

T13 100m, 200m

Canadian Record in T13 100m, Paralympic Games finalist

Jason Dunkerley & Joshua Karanja

Ottawa, ON

T11 1500m 5000m

Silver and Bronze both in Canadian record times at the Paralympic Games

Virginia McLachlan

Windsor, ON

T35 100m, 200m

Double bronze, a Canadian record & personal best at the Paralympic Games 

 

 

 

 

Coach of the Year

Gerry Dragomir

Vancouver, BC

Evan Dunfee – Canadian Champion (Race Walk)
Inaki Gomez – 13th and Canadian Record at Olympic Games (Race Walk)
Ben Thorne – 2 Canadian Junior records (Race Walk)

Anthony McCleary

Pickering, ON

Phylicia George – 6th at the Olympic Games (Hurdles)
Nikkita Holder- Olympic Games finalist (Hurdles)
Justyn Warner – Olympic Games semi finalist and relay team member (Sprints)

Dave Scott-Thomas 

Guelph, ON

Reid Coolsaet –27th at the Olympic Games (Road Running)
Eric Gillis – 22nd at the Olympic Games (Road Running) 
Alex Genest- Olympic Games team member, personal best this season (Steeplechase)

Joel Skinner

Sarnia, ON

Derek Drouin – Olympic Games Bronze (High Jump)
Drelan Bramwell – 2012 World Junior team member (Sprints) 

 

For more information on Athletics Canada’s Annual Awards visit: www.athletics.ca/page.asp?id=54.

-AC-

Return to News






Athletics Canada on Flickr
Athletics Canada on Twitter


Member of IAAF - Funded by the Government of Canada


IAAF Government of Canada