Speed River TFC                                    6/26/2016 - 0:22 AM
                    NTL #4 - Speed River Inferno / Canadian 10000m Champ - 6/25/2016                    
                  Alumni Stadium University of Guelph                  
 
Event 16  Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Parker, Karleigh             Canada                   4.15m        
  2 Fiedler, Erika               Canada                   3.90m        
  2 Wolfs, Rachael               Unattached               3.90m        
  4 Lam, Lynton                  Canada                   3.75m        
  5 Hunt, Makiah                 Canada                   3.45m        
 -- Bone, Robin                  Canada                      NH        

Event 17  Men Long Jump
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Flimmons, Randall            United States            7.75m   2.2       
  2 Echard, Melvin               United States            7.74m   2.0       
  3 Fields, George               United States            7.71m   1.0       
  4 Gallaugher, Robbie           Canada                   7.51m   3.1       
  5 Bell, Riley                  Canada                   7.17m   0.2       
  6 Anderson-Richards, Tacum     Canada                   7.16m   0.7       
  7 Young, Arren                 Canada                   7.09m   3.1       
  8 Ahne, Jorg                   Germany                  7.06m   2.5       

Event 1  Women 400 Meter Hurdles 0.762
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Balkwill, Kelsey             Canada                   56.81        
  2 Montcalm, Noelle             Canada                   56.85        
  3 Radoslav, Taysia             Canada                   56.93        
  4 Cotten, Jen                  Canada                   57.72        
  5 Santiago, Xahria             Canada                   58.22        
  6 Bennett, Yanique             Canada                   59.68        
  7 Sharpe, Sommer               Canada                 1:01.84       

Event 2  Men 400 Meter Hurdles 0.914
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Parris, Khalil               Canada                   51.05        
  2 Green, Chris                 Canada                   51.55        
  3 Girardi, Peter               United States            51.92        
  4 Slythe-Leveille, Gabriel     Canada                   52.46        
  5 Chan, Daniel                 Canada                   53.13        
  6 Tesfaye, Gabriel             Canada                   53.44        
  7 Alhaddad, Saj                Canada                   53.45        
  8 Chevrette Belisle, Hubert    Canada                   54.51        

Event 3  Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Eccelston, Amanda            United States          2:02.14        
  2 Sifuentes, Nicole            Canada                 2:02.36        
  3 Aubry, Rachel                Canada                 2:03.00        
  4 Annear, Grace                Canada                 2:03.03        
  5 Stafford, Gabriela           Canada                 2:03.38        
  6 Whelan, Liz                  Canada                 2:05.03        
  7 Manley, Meg                  United States          2:05.70        
  8 Belleau-Beliveau, Karine     Canada                 2:06.00        
  9 Herrick, Steph               United States          2:07.79        
 -- Jewett, Rachel               Canada                     DNF       

Event 4  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Heppenstall, Robert          Canada                 1:47.37        
  2 Romaniw, Anthony             Canada                 1:47.42        
  3 Bellemore, Corey             Canada                 1:48.20        
  4 Smart, Sacha                 Canada                 1:48.74        
  5 Willig, Ned                  United States          1:48.79        
  6 Padhal, Ruach                Canada                 1:50.09        
  7 Scheving, Tyler              United States          1:50.44        
  8 Tweedle, Jeff                Canada                 1:50.84        
 -- Land, Tommy                  Canada                     DNF    

Event 5  Women 100 Meter Hurdles 0.84
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Jones, Tenaya                United States            13.20  -1.2       
  2 Holder, Nikkita              Canada                   13.26  -1.2       
  3 Maddex, Ashlea               Canada                   13.53  -1.2       
  4 Biswal, Devyani              Canada                   13.71  -1.2       
  5 San Cartier, Serena          Canada                   14.11  -1.2       
  6 Matthews, Alysha             Canada                   14.76  -1.2    

Event 6  Men 110 Meter Hurdles 1.067
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Iribarne, Roger Valentin     Cuba                     13.76  -1.0       
  2 Portilla, Jhoanis            Cuba                     13.83  -1.0       
  3 Warner, Damian               Canada                   13.90  -1.0       
  4 Payne, David                 United States            13.96  -1.0       
  5 Kaba, Sekou                  Canada                   14.16  -1.0       
  6 Sosa, Ramon                  Dominican Republic       14.32  -1.0       
  7 Brisson, Matt                Canada                   14.59  -1.0       
 -- Cheung, Jackson              Canada                      DQ  -1.0      

Event 7  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Denault, Rob                 Canada                 3:40.03        
  2 Malone, Benjamin             United States          3:40.11        
  3 Burkstrand, Travis           United States          3:40.50        
  4 Jordanek, Tony               United States          3:40.97        
  5 McBride, Brandon             Canada                 3:41.55        
  6 Ferlic, Mason                United States          3:42.28        
  7 Crimmins, Brian              United States          3:42.66        
  8 Gorman, Daniel               Canada                 3:42.69        
  9 Ross, Nick                   United States          3:43.11        
 10 Williams, Lex                United States          3:43.54        
 11 Darlington, Connor           Canada                 3:44.55        
 12 Flanagan, Ben                Canada                 3:47.68        
 13 Elkurdy, Mostafa             Canada                 3:51.51        
 14 Mangan, Steve                United States          4:10.35        
 -- Kemp, Thomas                 Canada                     DNF        
 -- Nicol-Samuel, Delohni        St Vincent                 DNF   

Event 8  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Osika, Shannon               United States          4:09.08        
  2 Gollish, Sasha               Canada                 4:09.68        
  3 Yee, Regan                   Canada                 4:09.88        
  4 Tracy, Rebecca               United States          4:10.29        
  5 Lalonde, Genevieve           Canada                 4:11.05        
  6 Handler, Brook               United States          4:15.26        
  7 Bush, Nicole                 United States          4:17.88        
  8 Thompson, Carise             Canada                 4:21.54        
  9 Watts, Sophia                Canada                 4:24.19        
 10 Hawthorn, Natalia            United States          4:27.44        
 11 Lucki, Alex                  Canada                 4:27.64        
 -- Salerno, Melissa             United States              DNF        
 -- Peters, Celia                Canada                     DNF        

Event 9  Women 200 Meter Run Para
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Papaconstantinou, Mariss     Canada                   28.44  -0.6       
  2 Partlow, Catherine           Canada                   29.16  -0.6       
  3 Wilson-Walker, Madison       Canada                   29.86  -0.6       
  4 Gregory, Shaunelle           Canada                   29.99  -0.6       
  5 Robinson, Leah               Canada                   32.16  -0.6       
  6 McLachlan, Virginia          Canada                   35.08  -0.6    

Event 10  Men 200 Meter Run Para
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Snider, Peter                Canada                   23.61  -0.1       
  2 Quarcoo, George              Canada                   23.88  -0.1       
  3 Whitehouse, Kyle             Canada                   24.21  -0.1       
  4 Freeland, Gaerrisen          Canada                   24.84  -0.1       
  5 Hermans, Dylan               Canada                   25.01  -0.1       
  6 Wright, Radane               Canada                   26.26  -0.1       

Event 11  Women 200 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Hyacinthe, Kim               United States            23.24  +0.0       
  2 Gandulla, Arialis Josefa     Cuba                     23.33  +0.0       
  3 Jacques, Farah               Canada                   23.72  +0.0       
  4 Davis, Shai-Ann              Canada                   23.85  +0.0       
  5 Best, Ashlan                 Canada                   24.15  +0.0       
  6 Lance, Naomi                 Canada                   24.82  +0.0       

Event 12  Men 200 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals                                                                      
  1 Dodson, Jeremy               Samoa                    21.08  -0.6       
  2 Makinde, Oluwasegun          Canada                   21.12  -0.6       
  3 Collins, Daveon              United States            21.16  -0.6       
  4 Ajomale, Bolade              Canada                   21.17  -0.6       
  5 Ernest, Aaron                United States            21.61  -0.6       
  6 Butler, Quentin              United States            21.65  -0.6       
  7 Thompson, Graeme             Canada                   22.10  -0.6       

Event 13  Men 3000 Meter Steeplechase 0.914
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Milne, Taylor                Canada                 8:26.97        
  2 Thibeault, Antoine           Canada                 8:37.57        
  3 Neiman, Robert               United States          8:40.58        
  4 Sterling, Henry              United States          8:42.10        
  5 Roth, Bailey                 United States          8:42.42        
  6 Fink, Willy                  United States          8:46.75        
  7 Dulhanty, Chris              Canada                 8:52.05        
  8 Preisner, Ben                Canada                 8:55.83        
  9 Goodman, David               United States          9:02.35        
 10 Allen, Brandon               Canada                 9:02.84        
 11 Bergman, Sean                Canada                 9:03.04        
 -- Ferlic, Mason                United States              DNF      

Event 14  Men 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Gillis, Eric                 Speed River           29:00.93        
  2 Tree, Kevin                  Newmarket HU          29:18.86        
  3 Friesen, Kevin               Unattached B          29:19.95        
  4 Morgan, Blair                Harbour Track         29:58.20        
  5 Britt, Barry                 Speed River           30:06.28        
  6 Black, Connor             96 Speed River           30:11.66        
  7 Martinson, Geoffrey          Prairie Inn           30:12.04        
  8 Hashi, Hussein               Speed River           30:24.63        
  9 Jarry, François              McGill Olympic Club   30:27.17        
 10 Esselink, Evan               Durham Drago          30:28.45        
 11 Lavoie-Gilbert, Alexis       C. A. Univer          30:28.65        
 12 Seneca, Brayden              Speed River           30:36.99        
 13 Larouche, Anthony            C. A. Univer          30:37.69        
 14 Rochus, Paul                 Harbour Track         30:37.92        
 15 Winslow, Robert              Speed River           30:40.39        
 16 Raymond, Benjamin            Dynamique de Laval    30:42.57        
 17 Boisvert, Emmanuel           C. A. Univer          30:43.99        
 18 Coffey, Kevin                Unattached -          30:44.52        
 19 Ráez Villanueva, Sergio      Harbour Track         30:52.97        
 20 Carson, Ben                  Toronto West          31:29.46        
 21 Mai, Vincent-Hoa             C. A. Univer          31:44.31        
 22 El-Sandali, Ehab             Toronto West          31:51.89        
 23 Blackney, Kevin              London Weste          31:53.35        
 24 Hunt, Theo                   Vancouver TH          32:04.00        
 25 Lavigne, Alexandre           C. A. Univer          32:51.87        
 -- Woodfine, Tristan            Canada                     DNF        
 -- Hendrikx, Aaron              Speed River                DNF        
 -- Laflamme, Pier-Olivier       Coureur Nordique           DNF        
 -- Linscott, Cameron            Physi-Kult Kingston        DNF  

Event 15  Women 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals                                                                 
  1 Hannah, Rachel               University O          33:05.49        
  2 Wodak, Natasha               Prairie Inn           33:29.67        
  3 Behm, Mia                    United States         33:38.53        
  4 Myrand, Melanie              McGill Olympic Club   34:17.04        
  5 Lepage, Karissa              Legacy Athletics      35:12.02        
  6 Raby, Arianne                Vaudreuil-Dorion      35:16.42        
  7 Flynn, Jullien               McGill Olympic Club   35:37.84        
  8 Korir, Tarah                 Unattached -          36:05.48        
 -- Davies, Mary                 New Zealand                DNF        
 -- Jameson, Tara                Ireland                    DNF        
 -- Latraverse, Frédérique       C. A. Univer               DNF        
 -- Clarke, Michelle             Longboat Roa               DNF